#7: Tövbe – İstiğfar – 4

Ebubekir SifilUncategorized

Bismillah.

Kıymetli Kardeşlerimiz,

Bu dönem başladığımız Riyâzu’s-Sâlihîn seminerleri devam etmektedir. Bu hafta Tövbe – İstiğfar konusuna devam edildi.

Ebubekir Sifil hoca, mezkûr rivâyetleri şerh etmeye devam ederek, Mü’min’in tövbe-istiğfara önem vermesinin altını çizdi. Seminerde ilk olarak 24. numaralı Hadis-i şerif şerh edildi. Mezkûr hadis-i Şerif’te insanoğlunun açgözlü olduğuna değinilerek, Cenâb-ı Hakk’ın tövbeleri kabul edildiğinden bahsedilmekte. İlgili hadis-i şerifin manası ise şöyle;

24. İbni Abbas ve Enes İbni Malik radıyallahu anhüm’den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“İnsanoğlunun bir dere dolusu altını olsa, bir dere daha ister. Onun ağzını topraktan başka bir şey doldurmaz. Ama Allah, tövbe edenin tövbesini kabul eder.” (00:41)

Yüce Rabbimizin merhamet ve affının geniş olduğuna dair bizi tefekküre sevkeden 25. numaralı rivâyeti Sifil hoca şerh ederek, Tövbe babını nihayete erdirdi. İlgili hadis-i şerifin manası ise şöyle;

25. Eb’u Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Biri diğerini öldüren ve her ikisi de cennete giren iki kişiden Allah Teala hoşnut olur. Bunlardan biri Allah yolunda savaş ederken diğeri tarafından öldürülür. Katil olan da daha sonra tövbe eder, müslüman olur, o da Allah yolunda savaşırken şehid düşer.” (15:03)

Seminerimizin daha sonraki kısımında ise Sabır babına giriş yapılarak, sabır konusu ile alakalı Ayet-i Kerimeler okundu.

Seminer yeri: Uluçınar Vakfı – Pendik.
Seminer tarihi: 24 Ocak 2017 19:00

Bu haftaki seminerlerimizde şerh edilen rivâyetleri indirmek için; http://shnsmn.co/rsrk240117

İlginiz için teşekkür ederiz.