Son devir Osmanlı allamelerinden Şeyhu’l-İslam vekili merhum Muhammed Zahid el-Kevseri’nin Akaid’den Fıkh’a, Tefsir’den Hadis’e, Tarih’ten Tasavvuf’a… İslami disiplinlerin hemen tamamına müteallik makalelerden oluşan eserin ilk cildi gözden geçirilmiş, ilaveli yeni baskısıyla okurlarının istifadesine sunuldu.Tanıtım Bülteninden


بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين

Son devir Osmanlı allamelerinden Şeyhu’l-İslam vekili merhum Muhammed Zahid el-Kevseri’nin Akaid’den Fıkh’a, Tefsir’den Hadis’e, Tarih’ten Tasavvuf’a… İslami disiplinlerin hemen tamamına müteallik makalelerden oluşan eserin ilk cildi gözden geçirilmiş, ilaveli yeni baskısıyla okurlarının istifadesine sunuldu.

İslam Kültürünün tashihi, fikirlerin yabancı unsurlardan ve şaibelerden temizlenmesi noktasında önemli bir fonksiyon ifa eden Zahid el-Kevseri’nin Makalat ve diğer eserlerinin ümmet için, ilim alemi için ifade ettiği anlamı uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Adına yapılmış Yüksek Lisans ve Doktora tezleri, monografiler, ulusal ve uluslararası sempozyumlar bu noktayı yeterince vurgulayan çalışmalar… Her geçen gün bunlara yeni çalışmaların katılıyor olduğunu görmek de ayrı bir mutluluk vesilesi…

Kitap tercüme edilirken, Zahid el-Kevseri’nin çağdaşı İbn Mâni’ tarafından özellikle Makalat hakkında dile getirilen itiraz ve iddialara tercümede ait olduğu yerlerde mukabelede bulunulmuştur.

Makâlât’ın bugüne kadar gerçekleştirilmiş istisnasız bütün neşirleri birbirinin aynı olduğu ve kayda değer herhangi bir tahkik ve tahriç çalışması yapılmadığı göz önünde bulundurularak bu eksik mümkün olduğunca giderilmeye çalışılmıştır.

Makâlât’ın mevcut baskılarının hiç birinde yer almayan 7 adet makale daha tesbit edilmiştir. Bu makalelerin tercümesi, ait oldukları yerlerde gelecek ve sonradan tesbit edildikleri belirtilecektir.

Makaleler, belli bir “dava hassasiyetiyle” kaleme alınmıştır. Tercümede bu hassasiyeti tahkim ve teyit amacıyla, İmam el-Kevserî tarafından –belki halin icabı olarak, belki başka sebeplerden– eksik bırakılan hususlar ikmal edilmeye çalışılmıştır.

Elinizde tuttuğunuz eser, İslamî İlimlerin her dalında otoritesi –dostu-düşmanı– herkes tarafından teslim edilmiş bir imamın kaleminden çıkmış ilmî makalelerden oluşuyor. İtikadî, fıkhî hadîsî, tefsîrî, tarihî, siyasî… meseleler hakkında kaleme alınmış olan bu makaleler, kaleme alındıkları tarihten itibaren güncelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş, aksine, giderek artan bir ilginin odağı olmuştur. Bu toprakların yetiştirdiği İmam Muhammed Zâhid el-Kevserî gibi bir kutup yıldızının eserlerini bu toprakların insanının istifadesine sunmak bizler için hem bir görev, hem de bir mutluluktur.

  • ISBN: 9786055634308
  • Cilt: Tek Cilt
  • Yazar: Muhammed Zahid Kevserî
  • Kağıt Kalitesi: Enzo 60 Gr.
  • Ebat: 13,5×21 CM
  • Sayfa Adedi: 382 sayfa
  • Ağırlık: 400 gr