Okuyucu Soruları

Ebubekir Sifil2003, 2003 Yılı, Eylül 2003, Eylül Ayı 2003 OS, Gazete Yazıları, Okuyucu Soruları

Bu köşenin takipçisi olan okuyucular, 2001-2002 arasında aynı başlık altında yaklaşık 10 hafta devam eden –oldukça önemsediğim sorulara cevap sadedinde– 25 kadar yazı okuduklarını hatırlayacaklardır. Millî Gazete‘de yazmaya başladıktan sonra –özellikle son iki yıldır– bir kısmı bu köşeye yansıyan, ama büyük çoğunluğu internet ortamında bir anlamda “kapalı devre” cereyan eden soru-cevap süreci kesintisiz bir şekilde sürüyor.

İnşaallah en geç Ramazan ayının başında faaliyete başlayacak olan web sayfasında bu sorular arasından seçilen bir demeti ve cevaplarını ayrı bir başlık altında bulacaksınız…

İzinli olduğum Ağustos ayı içerisinde e-mail adresime gönderilen bazı sorulara, –yine istifadenin umumi olması düşüncesiyle– bu köşede cevap vermeyi tasarladığım için soru sahiplerine herhangi bir cevap yazmadım. Bu durumu başka türlü değerlendirmelerine yol açmamış olmak için bugünden itibaren –yine isim vermeden– bu sorular arasından seçtiklerime cevap vermeye çalışacağım.

Bir noktayı vurgulayayım: İnternet üzerinden gönderilen sorular arasında bazen birkaç gecemi “kapatanlar” oluyor. Böyle olmasına rağmen bana yöneltilen hiçbir soruyu karşılıksız bırakmamaya gayret ediyorum. Üzerinde söz söylemeye kendimi mezun görmediğim hususlar da oluyor elbet; onları da ehline yönlendiriyorum.

Soru sahipleri arasında bazı kardeşlerim var ki, adeta soru sormaya doymuyor. Ben cevap yazdıkça o soru sormaya devam ediyor. Böyle durumlarda hem kendileri, hem diğer soru sahipleri beklemek zorunda kalıyor, hem de diğer uğraşılarıma zaman bulmakta gerçekten zorlanıyorum.

Hemen belirteyim ki, hiçbir soruyu önemsemezlik etmiyorum. Hatta gerek beni, gerekse soru sahiplerini “düşünme“ye sevk ettiği ve hepimize yeni ufuklar açarak fikrî dünyamızı beslediği için soru-cevap tarzının vazgeçilmez olduğunu düşündüğümü söylemem gerekiyor. Ama üzerinde yoğunlaşmamız gereken asıl noktayı teşkil eden “kalıcı gündem“imizi ikinci plana itmek anlamına gelebilecek yönelişlere, yani önem sıralamasında ikinci, üçüncü sırayı işgal etmesi gereken hususlarla iştigale daha az zaman ayırmamız gerektiğini unutmayalım.

Salı’dan itibaren başlayacak olan yeni “okuyucu soruları” serisinde buluşmak üzere…

Milli Gazete –  27 Eylül 2003