Kirli Savaşın Tanıkları

Ebubekir Sifil2008, Gazete Yazıları, Nisan 2008

Irak ve Afganistan işgalleri sürüyor. Dünyanın gözleri önünde oynanan ve kocaman bir yalandan başka gerekçesi olmayan bu kirli oyunda şimdi farklı bir dönemece gelindi. Amerika, Afganistan’da cepheye sürmek üzere Türkiye’den “muharip” kuvvet istiyor. Başı epey sıkışık anlaşılan…

Irak işgalinde de işler umdukları gibi gitmiyor. Her geçen gün batağa biraz daha fazla batıyorlar… Bu ahlaksız savaşı sürdürenlerin Dünya kamuoyu nezdindeki yalnızlıklarına, şimdi kendi ülkelerinde seslerini gittikçe yükselten örgütlü muhalefet de eklendi.

ABD’de, Irak ve Afganistan işgallerinde görev yapmış askerlerin bir kısmı, savaş karşıtı cephede yer alarak IVAW-Iraq Veterans Against the War adıyla bir platform oluşturmuşlar.[1]www.ivaw.org adresinden bu platform hakkında detaylı bilgi edinilebilir. İnternetten öğrendiğimize göre Almanya’da da örgütlenmişler.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de bir basın toplantısı düzenleyen bu grup, savaşın gerçek yüzünü bütün dünyaya ilan etti.[2]Videosu için şu adreslere bakılabilir: http://www.youtube.com/watch?v=y19NwyO49SE http://www.youtube.com/watch?v=DjQxMBacLBE&NR=1

Irak savaşında fiilen görev yapmış askerlerin, hem gözlemlerini, hem de bizzat kendi yaptıklarını dünyayla paylaştığı bu basın toplantısı gerçekten ibretamiz itiraflarla dolu. Onlar sayesinde artık Amerikan kamuoyu da anlamış bulunuyor ki, Bush ve avanesi yalan söylüyor. Irak işgali Amerika için tam bir utanç sayfası. Üstelik savaş iyi gitmiyor ve söylendiğinin aksine hiçbir yer güllük gülistanlık değil!

Bu savaşta masum insanların kanı akıyor. İbadethanelerin harimine dokunuluyor. Bu savaşta bir millet soy kırıma tabi tutuluyor; bir medeniyet yok ediliyor. Irak savaşının başladığı 2003 yılından bu yana hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyonu aşıyor; yaralı sayısının ise bunun iki katı olduğu söyleniyor. Ya yağmalanan tarih, ilim, kültür ve medeniyet? Bunun çetelesi tutuluyor mu?..

Basın toplantısında konuşan askerlerden birisi, Ramadi bölgesindekilerin yarısını kendisinin öldürdüğünü söylüyor mahcup bir edayla. Bir diğeri, bir sivili, babasını ve arkadaşlarını öldürdüğünü söyleyince komutanının kendisini tebrik ettiğini anlatıyor.

İbadethanelere, sivillere, çocuklara ateş açtıklarını anlatıyorlar ve onlar konuştukça bu savaşın iğrenç yüzünün Ebu Gureyb’den ibaret olmadığı daha fazla sayıda insan tarafından anlaşılıyor.

Söz konusu örgütün bir diğer üyesi Chris Capps Mart başlarında Türkiye’deydi. ABD ordusunun Irak birliğinde 11 ay görev yaptıktan sora Afganistan’a gönderilmek istenince istifa eden Capps, ordudan ayrılıyor ve savaş karşıtı oluşuma katılıyor. Bunun üzerine “onursuzluk” suçlamasıyla ordudan atılıyor. Ama o, asıl onursuzluğun masum insanları öldürmek olduğunu söylüyor şimdi.

O da düzenlediği basın toplantısında, “Başlangıçta savaşın ne anlama geldiğini doğrusu bilmiyordum. Irak’ta gördüklerim, yaşadıklarım karşısında çok sarsıldım. Bize Iraklılar, insanlar olarak değil, insan altı yaratıklar olarak tanıtıldı. Şimdi anlıyorum ki, ancak böyle bir psikolojik ortam yaratılarak, Iraklıların ülkesinin işgali ve öldürülmeleri makul gösterilebilirdi” diyor.

Her şeyiyle kirli bir savaş yürütülüyor Irak’ta ve Afganistan’da. Tıpkı Çeçenistan’daki gibi; tıpkı Gazze’deki gibi… İşlerin sonunu tayin eden Allah’tır…

Milli Gazete – 5 Nisan 2008

Kaynakça/Dipnot

Kaynakça/Dipnot
1 www.ivaw.org adresinden bu platform hakkında detaylı bilgi edinilebilir.
2 Videosu için şu adreslere bakılabilir: http://www.youtube.com/watch?v=y19NwyO49SE http://www.youtube.com/watch?v=DjQxMBacLBE&NR=1