Çeçenistan

Ebubekir Sifil2003, Gazete Yazıları, Mart 2003

Irak işgali bütün vahşetiyle sürerken bütün dünya gibi biz de bu “savaş”a kilitlendik. Çeçenistan’da yıllardır devam etmekte olan “savaş” ve oradan yükselen feryatlar gündemimizden düşeli çok oluyor.

Oysa biz gaflet edip unutsak da orada olup bitenler bir realite ve Çeçenler bizden “dua”dan başka bir şey istemiyor.

Aşağıdaki çağrı günlerdir internette dolaşıyor:

“Müslümanlara Çağrı:

İbadet etmekte olan yaşlılara… Tüm kadınlara… Bütün imamlara ve ibadet edenlere… Bu çağrı hepinize…

Savaş gittikçe kızışıyor, kalpler parçalanıyor. Durum çok ağır ve düşmanın vahşice saldırıları dinmek bilmiyor. Dünya çapında tüm kâfirler işbirliği içinde bize karşı dolaplar çeviriyorlar.

Uçaklar en yakıcı bombalarla bombalıyorlar. Üzerimize top ateşleri yağıyor. Dağlar karlar ve buzlarla kaplı. Bu şartlar bize kardeşlerimizin çok çetin bir azapla imtihan geçirirken düştükleri hali hatırlatıyor.

Kur’an-ı Kerim’de anlatıldığı üzere:

“Onlar hem yukarınızdan, hem aşağı tarafınızdan (vadinin üstünden ve altından) üzerinize yürüdükleri zaman; gözler yıldığı,yürekler gırtlağa geldiği ve sizler Allah hakkında türlü türlü şeyler düşündüğünüz zaman; işte orada iman sahipleri imtihandan geçirilmiş ve şiddetli bir sarsıntıya uğratılmışlardı.” (Ahzab, 10/11)

Ey İslam Ümmeti! Aranızda Allah’a olan ahdine sadık olan kimseler yok mu? Samimiyetle ve alçak gönüllülükle ellerini kaldırdığı zaman duası kabul edilenler yok mu? Ya da bizi dualarınızda bile unuttunuz mu?

Nerede gece yarılarındaki ısrarlı “kunut” dualarınız? Gerçekten böyle muazzam bir ibadet şekline, bugünkü durumumuzdan daha çok hangi durum için ihtiyaç duyulmaktadır acaba?

Allah’ın Rasulü (sav.) şehit olan 70 arkadaşı için kunut duaları etmişti. Bugün binlerce Müslüman kardeşiniz öldürülürken sizin desteğiniz nerede?

Ne zaman dünyanın herhangi bir yerinde Müslümanlar’ın başına bir felaket geldiğini duysanız hemen kunut dualarınızla kardeşleriniz için Allah’a yakararak onlara merhamet edip zafer ihsan eylemesi için dua ediniz. Ruslar’a karşı ilk savaşımızda dualarınızla bize olan desteğinizi unutmuş değiliz. Allah’ın sizi sonsuz rahmetiyle kuşatmasını diliyoruz.

Ey İslam Ümmeti! Dualarınızda bizleri unutmayın, zafer için bizi desteklemekten vazgeçmeyin.

Çeçenistan Komutanları, 22 Şubat, 2000.

Ve yıl 2003… Savaş 3 yıldır tüm şiddet ve vahşetiyle sürüyor. Allah rızası için artık uyanın… Hiçbir şey yapamıyorsanız bile, bari bu mazlumların sesini dünyaya duyurun.”

Irak ve İslam coğrafyasının diğer bölgeleri ile birlikte dualarımıza Çeçenistan’ı da daha yoğun bir şekilde katalım.

Özellikle internet kullanıcısı kardeşlerimizin  adresinde verilen linkleri, yine oradan elde edilebilecek adreslere göndermeleri Çeçenistan’ın durumunun dünyaya duyurulmasında etkili olacaktır.

Milli Gazete – 29 Mart 2003