Bir Açıklama

Ebubekir Sifil2010, Fethullah Gülen, Gazete Yazıları, Ocak 2010, Şahıslar

Annemin hastalığı dolayısıyla yazılara ara verdiğim süreçte yaşanan bir gelişme dolayısıyla, aradan sonraki ilk yazıyı bir “açıklama” yazısı olarak tasarlamak zorunda kaldım. (Bu arada telefon ederek, e-posta göndererek anneme şifa dileklerinde bulunan bütün dostlara bir kere de buradan teşekkür ederim.)

Söz konusu gelişme Rıhle dergisinin dağıtımıyla ilgili bir yazım dolayısıyla yaşandı. Yazılara ara vermek zorunda kaldığım sürecin başında yazı işleri müdürümüz muhterem Necdet Kutsal’ı arayarak durumu bildirdim ve yazılara bir süre ara vermek zorunda kaldığımı köşemde okuyucuya uygun bir şekilde duyurmayı önerdim.

Yazı işlerinin tasarrufu, köşeyi boş bırakmaktansa, eski tarihli yazılarımdan seçmeler yaparak neşretmek şeklinde tahakkuk etmiş. Saygıyla karşıladım.

İşte o “eski tarihli” yazılarımdan birisi de 13 Nisan 2009’da okuduğunuz, “Cemaatli Olmak, Cemaatçi Olmak” başlıklı yazı idi. www.odatv.com sitesinin yöneticileri benim o yazımı Fethullah Gülen hocaefendiye yakınlığıyla bilinen oluşumlarla bilahare yaşadıkları bir gerginlik bağlamında gündeme getirdi ve 21.12.2009 tarihinde yayımladı. Birtakım bilgi yanlışları içeren bir sunumla takdim edilen o yazım, belli ki söz konusu gerginlikte kendi ellerini güçlendirmek gibi bir maksatla siteye konmuştu.

Durumdan haberdar olduktan sonra site yöneticilerine hitaben, sitede yayımlanması talebiyle bir yazı yazdım. Ancak aradan 10 günden fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen www.odatv.com’dan herhangi bir geri dönüş olmadı.

Sorumluluk anlayışımız ve ilkelerimiz, söz konusu açıklamanın kamuoyuna duyurulmasını ve ilgili tarafların, niyetimiz ve duruşumuz konusunda herhangi bir yanlış kanaate varmasına meydan verilmemesini gerektirmektedir. Bu çerçevede kamuoyuyla paylaşma gereği duyduğum söz konusu yazım aşağıda.

Merhaba.

Milli Gazete’deki köşemde 21 Aralık 2009 tarihinde çıkan “CEMAATLİ” OLMAK, “CEMAATÇİ” OLMAK başlıklı yazımın sitenizce alıntılanmasıyla (http://www.odatv.com/n.php?n=cemaat-islami-dusunceye-karsi-hosgorusuz-2112091200) ilgili değerlendirmelerim aşağıdadır.

  1. http://www.ebubekirsifil.com/index.php?sayfa=detay&tur=gazete&no=884 adresinden veya Milli Gazete’nin sitesinden de tahkik edilebileceği gibi, sitenizce alıntılanan söz konusu yazım, ilk olarak 13 Nisan 2009 tarihinde yayımlanmıştı. Annemin rahatsızlığı dolayısıyla -yazılarımın yayımlandığı- Cumartesi, Pazar ve Pazartesi (19, 20 ve 21 Aralık) günleri yazı yazamadım. Yazı İşleri’ne mezkûr günlerde yoğun hastane meşguliyetim dolayısıyla yazı yazamayacağımı bildirdim. Yazı İşleri, köşemin boş kalmasındansa eski yazılarımdan uygun gördükleri üç yazıyı seçerek zikredilen günlerde tekrar yayımladı.
  2. “Fethullah Gülen Cemaati” olarak anılan oluşumla siteniz ve yetkilileriniz arasında birtakım tartışmalar yaşandığından haberdarım. Söz konusu yazımın ilgili kısmının bu tartışmalar üzerine sitenizce alıntılanmış olması, “düşmanımın düşmanı” mantığıyla yapılmış bir iş belli ki. Oysa ne benim şahsi olarak, ne de Rıhle dergisinin, bahsi geçen oluşumla ilgili herhangi bir husumeti söz konusu değildir. “Cemaat”le aramızdaki anlaşmazlık Dinlerarası Diyalog bağlamında yaşanmaktadır ve fakat benim (ve Rıhle dergisinin) bu meseleye itirazım ile sizin cemaatle yaşadığınız tartışma arasında herhangi bir ortak nokta mevcut değildir.
  3. Yazımın ilgili bölümü sitenizde takdim edilirken benden ve Rıhle dergisinden “İslamcı” olarak bahsedilmesi bir başka yanlışlık. Bu sıfatı şimdiye kadar ne ben kendi hakkımda kullandım, ne de Rıhle dergisi kendisini böyle takdim etti.
  4. Yine söz konusu takdimde “Cihan Dağıtım Şirketi” diye bir şirketten söz edilmektedir. Böyle bir şirketle benim ve Rıhle dergisinin herhangi bir ilgi ve irtibatı bulunmadığı gibi, ilgili yazımda da böyle bir isimden kesinlikle söz edilmemiştir.
  5. İlk defa 8 ay önce yayımlanmış olmasına rağmen söz konusu yazımın, aradan 8 ay geçtikten sonra ilginizi çekmiş olması düşündürücü bir durum. Yazımın, cemaatle aranızdaki tartışmaya “malzeme” yapılmış olmasını esefle karşıladığımı ve kesinlikle onaylamadığımı bilmenizi isterim.
  6. Yine yazımın sitenizce alıntılanması üzerine gönderilen okuyucu yorumlarının önemlice bir kısmında şahsıma ve Fethullah Gülen cemaatine hakarete varan seviyesiz ve ciddiyetsiz ifadeler yer alıyor. Böyle bir şeye vesile olmanın sizde ne türlü bir etki yaptığını bilemem, ama benim bu yorumları seviye ve ciddiyetle bağdaşır bulmam mümkün değil.

Bu değerlendirmelerimin ilkeli ve sorumlu yayıncılık adına sitenizde aynen yayımlanmasını bekliyorum.

22 Aralık 2009

Dr. Ebubekir Sifil

Milli Gazete yazarı ve Rıhle dergisi editörü.

Milli Gazete – 2 Ocak 2010