#16: Doğru Söz: SIDK – 3

Ebubekir SifilPodcastLeave a Comment

Bismillah.

Kıymetli Kardeşlerimiz,

Bu dönem Bismillah dediğimiz Riyâzu’s-Sâlihin seminerlerine devam ediyoruz. Her hafta mutat olarak icra edilen seminerimizde bu hafta konu: Doğru Söz Sıdk. Şerh edilen hadis-i şerifler ise şöyle;

55. Rivâyet
Abdullah ibni Mes’ud radiyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de Cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında Sıddık (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzab) diye yazılır.”

56. Rivâyet
Ebu Muhammed Hasan ibni Ali ibni Ebi Talib radiyallahu anhüma şöyle dedi:
“Ben Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’den: “Şüpheliyi bırak, şüphe vermeyene bak. Zira gönül, (sözde ve işde) doğrudan huzur, yalandan kuşku duyar” buyurduğunu belledim.

57. Rivâyet
Ebu Süfyan Sahr ibni Harb radıyallahu anh, Bizans Kralı Herakliyus ile aralarında geçen uzun konuşmayı naklederken şöyle dedi:
Herakliyus:

  • O (peygamber olduğunu söyleyen) adam size neleri emrediyor? diye sordu. Ben de:
  • Sadece Allah’a kulluk ediniz, O’na hiç bir şeyi ortak koşmayınız. Atalarınızın iman ettiklerini söyledikleri şeyleri terkediniz, diyor ve bize namaz kılmayı, sözde ve işde doğruluğu, iffetli yaşmayı ve akraba ile ilgilenmeyi emrediyor, dedim.

58. Rivâyet
Ebu Sabit, Ebu Said ve Ebu Velid künyeleriyle tanınan ve Bedir mücahidlerinden olan Sehl ibni Huneyf radiyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Bütün kalbiyle şehid olmayı isteyen kişiyi Allah, yatağında ölse bile, şehidler mertebesine ulaştırır.”

Seminer yeri: Uluçınar Vakfı – Pendik.
Seminer tarihi: 16 Mayıs 2017 19:00

Bu haftaki seminerlerimizde şerh edilen rivâyetleri indirmek için; http://shnsmn.co/rsrk160517

İlginiz için teşekkür ederiz.

Sonraki Yazı

#17: Doğru Söz: SIDK - 4

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu dönem Bismillah dediğimiz Riyâzu's-Sâlihin seminerlerine devam ediyoruz. Her hafta mutat olarak ... Read more

Önceki Yazı

#16: Doğru Söz: SIDK - 3

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu dönem Bismillah dediğimiz Riyâzu's-Sâlihin seminerlerine devam ediyoruz. Her hafta mutat olarak ... Read more

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir